zavrit
muzete_zacit_psat
vysledky_hledani_zde

Ako vyčistiť žalúzie?

Ako vyčistiť žalúzie?

Pravidelnou údržbou žalúzií nielen predlžujete životnosť vášmu tieneniu, ale tiež zabraňujete víreniu prachu a možným dýchacím ťažkostiam. Čistenie žalúzií nemusí byť horor - prečítajte si naše rady, ako čo najefektívnejšie žalúzie čistiť a uľahčite si prácu.

Údržba žalúzií je nutnosťou, ak ich totiž pravidelne nečistíme, usadzuje sa na nich prach a špina. Našťastie nie je potrebné používať žiadne kefy, drôtenky či iné hrubé prostriedky, na väčšinu typov postačí základný prípravok riediteľný s vodou či špeciálna suchá handrička.

Keďže sú horizontálne žalúzie najviac predávaným produktom, predajcovia vyvinuli pohodlný čistiaci prostriedok, ktorý pravidelnú údržbu čo najviac uľahčuje - čistiaci hrebienok pre jednu alebo viac lamiel. Jednoducho ho chytíte do ruky a jedným stiahnutím sa zbavíte prachu na lamelách.

Ďalšou možnosťou je použitie vlhkej handričky alebo vysávač ,nastavený na nižšie odsávanie.

                                                                                                                                                     

Prevenciou proti zažltnutiu

Keď sa v miestnosti fajčí, žalúzie začnú žltnúť. Po dlhodobejšom používaní a zanedbaní pravidelnej údržby sa látky u vertikálnych žalúzií nenávratne zmenia Ich farbu už väčšinou nejde vrátiť späť ani odborným čistením.

V tom prípade vám odporúčame objednať si nové látky vertikálnych žalúzií. Koľajnice a mechanizmus môžete nechať rovnaký a kúpiť si len náhradné látky.

Na Plisse stačí vysávač

Moderné žalúzie Plisse, ktoré sú skladané z rôznych textílií, sa čistia ľahko. Ak sú zaprášené, stačí ich raz za čas očistiť vysávačom. Žalúzie Plisse sú však väčšinou napustené látkou, na ktoré sa ani prach neusadzuje.

U prírodných materiálov ako sú drevené žalúzie, si vystačíte s bežným čistiacim prípravkom na drevo vo forme spreja a s vlhkou handričkou, ktorým lamely pretriete. Ďalšou možnosťou je čistenie za sucha handričkou s mikrovláknom.

V prípade vonkajších žalúzií si vôbec nemusíte robiť starosti. Nie je potreba žiadnych špeciálnych prípravkov, jednoducho okno očistíte vodou s pomocou vonkajšej hadice.

Čo robiť v prípade väčšieho znečistenia?

Ak vaša látková tieniaca technika utrpela väčší rozsah znečistenia, rozhodne neodporúčame pranie v práčke. Látky by sa mohli nenávratne poškodiť. Čistenie prenechajte odborníkom, ktorí sú vybavení špeciálnou technikou.


Barbora Hrdličková
Z garáže až na technologickú špičku Európy!

Písal sa rok 1992 a 2 kamaráti Ing. Erich Stavař a Ing. Bohumír Blachut začali "podnikať" ako to už býva v obmedzenom priestore v Bolaticiach.

Rolety a žalúzie strešným oknám svedčia

Rolety a žalúzie vnášajú do našich domovov osobitý charakter a to platí i pre podkrovné priestory.
Skôr ako vyrazíte na nákup, položte si otázku: Aké riešenie hľadám?

Rolety vs. žalúzie - chcete v tom mať jasno?

Tiež si pletiete rolety a žalúzie? Pripadá vám, že je to jedno a to isté? Vysvetlíme Vám, aké typy roliet sú a aké sú ich výhody oproti klasickým žalúziám.

Prečo zaobstarať plastový plot?

Mám radšej drevo. Neznášam plastové výrobky. Drevo je živé, plast je mŕtvy. Už ste niekedy počuli podobné vety? Určite áno. Ja súhlasím tiež. Teraz sa na to pozrieme trošku z iného uhla. Keď vyberáte plot okolo svojho domu, čo je pre vás dôležité? Súkromie, obstarávacia cena, bezpečnosť, vzhľad plotu, údržba ... Tieto a ďalšie motívy sú dôležité pri rozhodovaní, aký plot zvolíte.