Ako vyčistiť žalúzie?

Ako vyčistiť žalúzie?

Pravidelnou údržbou žalúzií nielen predlžujete životnosť vášmu tieneniu, ale tiež zabraňujete víreniu prachu a možným dýchacím ťažkostiam. Čistenie žalúzií nemusí byť horor - prečítajte si naše rady, ako čo najefektívnejšie žalúzie čistiť a uľahčite si prácu.

Údržba žalúzií je nutnosťou, ak ich totiž pravidelne nečistíme, usadzuje sa na nich prach a špina. Našťastie nie je potrebné používať žiadne kefy, drôtenky či iné hrubé prostriedky, na väčšinu typov postačí základný prípravok riediteľný s vodou či špeciálna suchá handrička.

Keďže sú horizontálne žalúzie najviac predávaným produktom, predajcovia vyvinuli pohodlný čistiaci prostriedok, ktorý pravidelnú údržbu čo najviac uľahčuje - čistiaci hrebienok pre jednu alebo viac lamiel. Jednoducho ho chytíte do ruky a jedným stiahnutím sa zbavíte prachu na lamelách.

Ďalšou možnosťou je použitie vlhkej handričky alebo vysávač ,nastavený na nižšie odsávanie.

                                                                                                                                                     

Prevenciou proti zažltnutiu

Keď sa v miestnosti fajčí, žalúzie začnú žltnúť. Po dlhodobejšom používaní a zanedbaní pravidelnej údržby sa látky u vertikálnych žalúzií nenávratne zmenia Ich farbu už väčšinou nejde vrátiť späť ani odborným čistením.

V tom prípade vám odporúčame objednať si nové látky vertikálnych žalúzií. Koľajnice a mechanizmus môžete nechať rovnaký a kúpiť si len náhradné látky.

Na Plisse stačí vysávač

Moderné žalúzie Plisse, ktoré sú skladané z rôznych textílií, sa čistia ľahko. Ak sú zaprášené, stačí ich raz za čas očistiť vysávačom. Žalúzie Plisse sú však väčšinou napustené látkou, na ktoré sa ani prach neusadzuje.

U prírodných materiálov ako sú drevené žalúzie, si vystačíte s bežným čistiacim prípravkom na drevo vo forme spreja a s vlhkou handričkou, ktorým lamely pretriete. Ďalšou možnosťou je čistenie za sucha handričkou s mikrovláknom.

V prípade vonkajších žalúzií si vôbec nemusíte robiť starosti. Nie je potreba žiadnych špeciálnych prípravkov, jednoducho okno očistíte vodou s pomocou vonkajšej hadice.

Čo robiť v prípade väčšieho znečistenia?

Ak vaša látková tieniaca technika utrpela väčší rozsah znečistenia, rozhodne neodporúčame pranie v práčke. Látky by sa mohli nenávratne poškodiť. Čistenie prenechajte odborníkom, ktorí sú vybavení špeciálnou technikou.


Barbora Hrdličková

Barbora je marketingovou podporou a stará sa o väčšinu propagácie. Zaisťuje všetky informácie o produktoch a snaží sa pre Vás vyvinúť jednoduchý proces objednávania. Kontroluje celý chod obchodu.