zavrit
môžete začať písať
výsledky hľadania tu
  • Hlavná strana
  • blog
  • Článok: Najčastejšie poruchy horizontálnych žalúzií: Ako si ich môžete sami opraviť?

Najčastejšie poruchy horizontálnych žalúzií: Ako si ich môžete sami opraviť?

Vnútorné horizontálne žalúzie sa najčastejšie poškodia zlým zaobchádzaním, neopatrnou hrou detí, ale aj stárnutím žalúzií. Ak je totiž materiál dlho vystavovaný UV žiareniu, niektoré komponenty skrehnú a poškodia sa. Vo väčšine prípadov sa však jedná o jednoduché opravy, ktoré zvládnete doma sami. Stačí si objednať náhradný diel a podľa návodu ho vymeniť.

Medzi dve najčastejšie závady patrí prasknuté silónové vedenie žalúzie a pretrhnutie ovládacej retiazky. Než sa pustíte do samotnej výmeny, musíte žalúziu demontovať.

Demontáž žalúzie

Zo zasklievacie lišty vytiahnite napínacie kolíky vodiaceho silonu. Odstráňte bočné krytky horného profilu. Lamely zo stiahnutej polohy rukou zdvihnite nahoru a držte u horného profilu. Skrutky, ktoré držia žalúziu k okennému rámu odskrutkujte. Žalúziu si položte tak, aby sa pri oprave nerozbehli lamely. Môžete použiť aj šnúrku, ktorou lamely zaistíte stiahnuté pri sebe.

Výmena pretrhnutej ovládacej retiazky

Z horného profilu vytiahnite základovú dosku. Z dosky profilu vyberiete ozubené koliesko a vyvlečiete retiazku.. Koliesko vráťte späť a do prevodovky navlečte retiazku novú. Retiazku spojte spojkou, ktorá má byť na vonkajšej strane. Teraz len ostáva žalúziu namontovať späť a vyskúšať jej funkčnosť. Pre lepšiu predstavu pripájame video návod.

 

 

 

 

 Prasknuté silónové vedenie

Silónové vedenie má za úlohu držať lamely vo vhodnej vzdialenosti od sklenej plochy pri manipulácii s oknom (otváranie, zatváranie, vyklápanie).

Dobre si pozrieme, ako je struna v základovej doske a v profile vedená. Struna je zaistená zaklopením plastového kolíka. Prasknutú strunu odistite a vytiahnite. Nový vodiace silon začnite prevliekať koncovkou dolného profilu, postupne každou lamelou a plastovou základovou doskou podľa pôvodného prevlečenie. Na spodok struny navlečieme napínací kolíček.

Žalúziu primontujeme pomocou skrutiek späť na rám okna. Do pôvodného otvoru v zasklievacej spodnej lište nasunieme koniec silonu a vsadíme napínací kolíček. Kolíček v otvore pridržíme a zatiahnutím za prečnievajúci koniec silonu zo základovej dosky v hornom profile silon napnite a zaistite plastovým kolíkom. Silon skráťte asi na 10 cm a vsuňte do profilu. Nasaďte bočné krytky a máte hotovo!

Na opravu bežných závad nemusíte volať odborníkov, s pomocou návodu to hravo zvládnete sami. A ušetríte!

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Darina Prokešová
Je potreba siete proti hmyzu na zimu upratovať?

Žiadne z našich sietí proti hmyzu nie je treba na zimu upratovať. Sú vyvinuté z hliníkových zliatin prispôsobených na vonkajšie prostredie ...

Textil na terase: aká by mala byť látka pre markízu?

Či už máte k dispozícii balkón, terasu alebo rovno celú záhradu, vždy musíte myslieť nato ako do priestoru vhodne umiestniť vonkajší nábytok a ako zvoliť vonkajšie tienenie aby vám bolo príjemne.

Aké sú spôsoby ovládania vonkajšieho tienenia?

Premýšľate, že si zaobstaráte nové vonkajšie tienenie, ale nie ste si istí, aké ovládanie je pre vás najvhodnejší? 

Ako vybrať tieniacu techniku? 1. diel

Mnoho z nás pocíti s prvými jarnými lúčami slnka potrebu zaobstarať si tienenie. Nie vždy však býva výber dostatočne premyslený a my sme potom z fungovania tieniacej techniky skôr v rozpakoch. Poďme si povedať, ako postupovať, aby sme nespokojnosti predišli.