zavrit
môžete začať písať
výsledky hľadania tu
  • Hlavná strana
  • blog
  • Článok: Najčastejšie poruchy horizontálnych žalúzií: Ako si ich môžete sami opraviť?

Najčastejšie poruchy horizontálnych žalúzií: Ako si ich môžete sami opraviť?

Vnútorné horizontálne žalúzie sa najčastejšie poškodia zlým zaobchádzaním, neopatrnou hrou detí, ale aj stárnutím žalúzií. Ak je totiž materiál dlho vystavovaný UV žiareniu, niektoré komponenty skrehnú a poškodia sa. Vo väčšine prípadov sa však jedná o jednoduché opravy, ktoré zvládnete doma sami. Stačí si objednať náhradný diel a podľa návodu ho vymeniť.

Medzi dve najčastejšie závady patrí prasknuté silónové vedenie žalúzie a pretrhnutie ovládacej retiazky. Než sa pustíte do samotnej výmeny, musíte žalúziu demontovať.

Demontáž žalúzie

Zo zasklievacie lišty vytiahnite napínacie kolíky vodiaceho silonu. Odstráňte bočné krytky horného profilu. Lamely zo stiahnutej polohy rukou zdvihnite nahoru a držte u horného profilu. Skrutky, ktoré držia žalúziu k okennému rámu odskrutkujte. Žalúziu si položte tak, aby sa pri oprave nerozbehli lamely. Môžete použiť aj šnúrku, ktorou lamely zaistíte stiahnuté pri sebe.

Výmena pretrhnutej ovládacej retiazky

Z horného profilu vytiahnite základovú dosku. Z dosky profilu vyberiete ozubené koliesko a vyvlečiete retiazku.. Koliesko vráťte späť a do prevodovky navlečte retiazku novú. Retiazku spojte spojkou, ktorá má byť na vonkajšej strane. Teraz len ostáva žalúziu namontovať späť a vyskúšať jej funkčnosť. Pre lepšiu predstavu pripájame video návod.

 

 

 

 

 Prasknuté silónové vedenie

Silónové vedenie má za úlohu držať lamely vo vhodnej vzdialenosti od sklenej plochy pri manipulácii s oknom (otváranie, zatváranie, vyklápanie).

Dobre si pozrieme, ako je struna v základovej doske a v profile vedená. Struna je zaistená zaklopením plastového kolíka. Prasknutú strunu odistite a vytiahnite. Nový vodiace silon začnite prevliekať koncovkou dolného profilu, postupne každou lamelou a plastovou základovou doskou podľa pôvodného prevlečenie. Na spodok struny navlečieme napínací kolíček.

Žalúziu primontujeme pomocou skrutiek späť na rám okna. Do pôvodného otvoru v zasklievacej spodnej lište nasunieme koniec silonu a vsadíme napínací kolíček. Kolíček v otvore pridržíme a zatiahnutím za prečnievajúci koniec silonu zo základovej dosky v hornom profile silon napnite a zaistite plastovým kolíkom. Silon skráťte asi na 10 cm a vsuňte do profilu. Nasaďte bočné krytky a máte hotovo!

Na opravu bežných závad nemusíte volať odborníkov, s pomocou návodu to hravo zvládnete sami. A ušetríte!

 


Darina Prokešová
Ako vyzerá správne zabalená zásielka? Diel druhý.

V minulom článku sme si pre predstavu ukázali, ako vyzerajú balíky s tovarom, ktorý si objednáte v eshope Labona. Budeme pokračovať v rovnakom duchu a ukážeme si ďalšie zásielky našich produktov. Tentoraz sa pozrieme bližšie na vnútorné látkové tienenie.

Krivý chod žalúzií alebo zlého naklápania lamiel? Poradíme, ako to vyriešiť

Pripravili sme pre vás ďalšie dva jednoduché postupy na opravu dvoch nejčastějších porúch interiérových žalúzií, krivého chodu a zlého naklápanie lamiel.Opravy nie sú zložité a nepotrebujete k nim žiadne špeciálne náradie. K oprave vám postačí vybavenie domácnosti.

Markíza - Eleganciou proti slnku

Predstavte si slnečné  ráno , ktoré prechádza pozvoľna do letného dňa, kedy teplota šplhá k tropickým hodnotám a láka k odpočinku na terase alebo na balkóne. Okrem zelene nám príjemný odpočinok pomôže

Ako opraviť sieťovinu u sietí proti hmyzu?

Máte doma okennú sieť alebo dvernú sieť proti hmyzu, ktorá je v dobrom stave , bez korózie, ale pretrhla alebo poškodila sa vám sieťovina? Nemusíte kupovať hneď novú sieť. S trochou šikovnosti zvládnete sieťovinu vymeniť sami. Poradíme vám ako na to.