zavrit
muzete_zacit_psat
vysledky_hledani_zde
  • Hlavná strana
  • blog
  • Článok: Najčastejšie poruchy horizontálnych žalúzií: Ako si ich môžete sami opraviť?

Najčastejšie poruchy horizontálnych žalúzií: Ako si ich môžete sami opraviť?

Vnútorné horizontálne žalúzie sa najčastejšie poškodia zlým zaobchádzaním, neopatrnou hrou detí, ale aj stárnutím žalúzií. Ak je totiž materiál dlho vystavovaný UV žiareniu, niektoré komponenty skrehnú a poškodia sa. Vo väčšine prípadov sa však jedná o jednoduché opravy, ktoré zvládnete doma sami. Stačí si objednať náhradný diel a podľa návodu ho vymeniť.

Medzi dve najčastejšie závady patrí prasknuté silónové vedenie žalúzie a pretrhnutie ovládacej retiazky. Než sa pustíte do samotnej výmeny, musíte žalúziu demontovať.

Demontáž žalúzie

Zo zasklievacie lišty vytiahnite napínacie kolíky vodiaceho silonu. Odstráňte bočné krytky horného profilu. Lamely zo stiahnutej polohy rukou zdvihnite nahoru a držte u horného profilu. Skrutky, ktoré držia žalúziu k okennému rámu odskrutkujte. Žalúziu si položte tak, aby sa pri oprave nerozbehli lamely. Môžete použiť aj šnúrku, ktorou lamely zaistíte stiahnuté pri sebe.

Výmena pretrhnutej ovládacej retiazky

Z horného profilu vytiahnite základovú dosku. Z dosky profilu vyberiete ozubené koliesko a vyvlečiete retiazku.. Koliesko vráťte späť a do prevodovky navlečte retiazku novú. Retiazku spojte spojkou, ktorá má byť na vonkajšej strane. Teraz len ostáva žalúziu namontovať späť a vyskúšať jej funkčnosť. Pre lepšiu predstavu pripájame video návod.

 

 

 

 

 Prasknuté silónové vedenie

Silónové vedenie má za úlohu držať lamely vo vhodnej vzdialenosti od sklenej plochy pri manipulácii s oknom (otváranie, zatváranie, vyklápanie).

Dobre si pozrieme, ako je struna v základovej doske a v profile vedená. Struna je zaistená zaklopením plastového kolíka. Prasknutú strunu odistite a vytiahnite. Nový vodiace silon začnite prevliekať koncovkou dolného profilu, postupne každou lamelou a plastovou základovou doskou podľa pôvodného prevlečenie. Na spodok struny navlečieme napínací kolíček.

Žalúziu primontujeme pomocou skrutiek späť na rám okna. Do pôvodného otvoru v zasklievacej spodnej lište nasunieme koniec silonu a vsadíme napínací kolíček. Kolíček v otvore pridržíme a zatiahnutím za prečnievajúci koniec silonu zo základovej dosky v hornom profile silon napnite a zaistite plastovým kolíkom. Silon skráťte asi na 10 cm a vsuňte do profilu. Nasaďte bočné krytky a máte hotovo!

Na opravu bežných závad nemusíte volať odborníkov, s pomocou návodu to hravo zvládnete sami. A ušetríte!

 


Darina Prokešová
Najväčší veľtrh žalúzií

Každé 3 roky sú sviatkom pre všetkých nadšencov v oblasti tieniacej techniky. Koná sa legendárny R+T v Štutgarte. V 10 obrovských pavilónoch je možné vidieť stovky najväčších výrobcov z celej Európy a najväčších hráčov z ostatných kontinentov.

Vystavovali sme na Stavotechu v Olomouci - Stálo to za to

Minulý týždeň sme si vyskúšali niečo úplne nové - vystavovali sme na stavebnom veľtrhu Stavotech v Olomouci, ktorý prebehol od 5. do 7 novembra 2015.

Moderné plastové palubovky alebo klasické drevené obklady?

Plastové palubovky sú modernou alternatívou ku klasickému prevedeniu z drevených obkladov. Využijete ich na fasádach domov, strešné podbitie alebo obloženie vikierov a obloženie schodov. V čom sú lepšie?