zavrieť
môžete začať písať
výsledky hľadania tu

Plissé žalúzie - zoznámte se

Článok prevzatý so súhlasom od našej zákazníčky Gabriely z jej blogu.

LÁTKOVÁ ŽALÚZIA, KTORÁ VÁS BUDE BAVIŤ

Na začiatok pár faktov:

  • Plissé sú skladané látkové žalúzie, ktoré sa jednoducho ovládajú a skvelo vyzerajú.
  • Majú na sebe špeciálnu povrchovú úpravu, aby sa na ne zbytočne nechytali nečistoty a prach.
  • Hodia sa do všetkých okien, je jedno, či máte doma plastové, drevené alebo hliníkové okná.
  • Môžete si vybrať z niekoľko typov.

A teraz trocha podrobnejšie.

PLISSÉ S MADLOM - NAŠA VOĽBA

Vzhľadom na to, že sa nám naše hliníkové okná v antracite páčia a nechceli sme ich zbytočne schovávať, plus samozrejme aj z praktického hľadiska kvôli následnému otváraniu okien (ktoré som rozoberala už v prvom článku), sme jednoznačne vybrali plissé ovládané madlom.

S tým, že tento konkrétny typ má ešte ďalšie dva varianty. Buď môžete zostať pri tom, že máte horný profil pevný a posúvate iba so spodným profilom, alebo si môžete nechať vyrobiť plissé, ktoré ide ovládať z oboch strán.

Druhý variant je samozrejme náročnejší a teda s príplatkom. V prípade e-shopu Labona.sk je to konkrétne + 15 %. Aj z toho dôvodu sme si tento variant "dopriali" pri tých oknách, kde to skutočne využijeme. Pre fajnšmekrov tu je ešte plissé s dvojitou látkou.

VÝBER LÁTKY PRI PLISSÉ

Možno si myslíte, že som riešila hlavne farbu, ale napodiv tá prišla na rad až ako druhá. Ako prvé som sa totiž začítala do hodnôt odrazenia, priepustnosti a pohltenia. Presne tieto tri údaje totiž rozhodujú o tom, ako veľa svetla sa do miestnosti dostane, aké tam bude teplo a ako veľmi sem bude vidieť.

  • % priepustnosti → prezradí, ako veľmi bude cez látku vidieť a koľko svetla prejde do miestnosti. Napr. 0-15 % priepustnosti majú úplne zatemňujúce látky. My sme vybrali tieniaci variant.
  • % odrazenia → čím viac slnečného žiarenia sa odrazí (reflexia), tým menej ho zostane v miestnosti a miestnosť sa toľko nezahreje.
  • % pohltenia → udáva množstvo svetla, ktoré látka pohltí. Takže čím vyššia je hodnota pri odrazení, tým nižšia je pri pohltení a naopak.

Aby som zhrnula náš výber: 68 % odrazenie, 4 % pohltenie a 28 % priepustnosť. Konkrétne je to PCCRU 502 v bielo-béžovom odtieni (v skutočnosti je to skôr do toho béžového nádychu).

Farebné prevedenie sa dá, samozrejme, vybrať aj pri profiloch. Najčastejšie sa ladí ku kľučke. To by v našom prípade znamenalo, že pôjdeme do striebornej farby. Ja som si ale presadila antracitovú, aby to čo najviac zapadlo do okien. A spätne som za to fakt rada. Inak samozrejme, že si môžete vybrať úplne inú farbu, ale už to podľa mňa bude veľký mišmaš. Každopádne proti gustu... Však to poznáte.

KAM SA PLISSÉ MONTUJE?

Pri modeli plissé na madlo máte dve možné riešenia. Tým prvým je nami vybrané uchytenie do krídla - CA (montáž medzi zasklievacie lišty). Tým druhým uchytenie na krídlo.

VYMERANIE PLISSÉ

Vzhľadom na to, že sme už vymeriavali aj horšie veci, tak zameranie plissé je malina. Rozhodne väčší problém som mala nedávno s meraním na šaty. ? Každopádne späť k téme...

Ak sa do toho tiež pustíte, stačí sa držať jednoduchého návodu na vymeranie plissé, ktorý nájdete na e-shope Labony. Keď to zjednoduším úplne na maximum, tak:

  1. Rozmer pri výške = neprirátame nič.
  2. Šírka sa meria vrátane tesniacej gumy a v prípade, že je rám kolmý, odráta sa 5 mm!
  3. Minimálna hĺbka zasklievacej lišty musí byť 21 mm.

OBJEDNÁVKA PLISSÉ ŽALÚZIÍ

Akonáhle máte zamerané a vybrané všetky parametre, ktoré som popísala, môžete sa pustiť do objednávky. Tú som riešila ja a potom to teda radšej nechala skontrolovať Petra. Stihli sme to ešte pred tohtoročnou dovolenkou, a aj keď ide o výrobok na mieru, tak ma prekvapilo, že majú uvedenú expedíciu do 10 pracovných dní. Čo bolo v našom prípade dodržané. Takže nabudúce už sa môžete tešiť konečne na fotky s plisséčkami.


Petra Šenková
Ako zamerať a namontovať sieť proti hmyzu?

Každý v lete rieši rovnaký problém - otravný hmyz. Ako to urobiť, aby ste si večer mohli v pokoji rozsvietiť a nebáť sa, že vám všetok hmyz nalieta do domu? Jednoduchým riešením sú siete proti hmyzu.

Ako vybrať tieniacu techniku? 2. diel

Či sa rozhodneme pre interiérovú alebo exteriérovú tieniacu techniku, to sa odvíja od našich potrieb a požiadaviek, ktoré na tienenie kladieme. Interiérová tieniaca technika je elegantným a predovšetkým funkčným doplnkom interiéru.

Náhradné diely – vymeňte si opotrebované či stratené

Nami dodávané produkty sú kvalitné a majú naozaj dlhú životnosť. Nie je potrebné sa o ne nijak zvlášť starať. Postačí len pravidelná jednoduchá údržba a nepríjemnosti s opravou sa vám budú vyhýbať. Môže sa však stať, že sa nejaká súčiastka opotrebuje či zakotúľa.

Ako si správne vybrať plissé

Ak ste hľadali vhodné a variabilné riešenie pre Vaše okná medzi látkovým tienením, určite ste narazili na plissé.