zavrieť
môžete začať písať
výsledky hľadania tu

Porovnanie vonkajších žalúzií a roliet - ktoré vybrať?

Poďme sa v tomto článku pozrieť na ďalšiu často diskutovanú tému pri výbere tieniacej techniky. Tentoraz sa pozrieme na rozdiely medzi vonkajšími žalúziami a roletami.

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie ponúkame v troch základných variantoch, a to podľa tvaru lamiel. Môžete si vybrať z lamiel v tvare písmena C, Z alebo S. Podľa toho nesú žalúzie názvy Cetto, Zetta a Setta. Okrem nich nájdete v ponuke aj vonkajšie žalúzie Cetto Flexi, ktoré majú lamely tiež v tvare písmena C, ale oproti bežným Cetto žalúziám majú výrazne nižšiu výšku nábalu. To sa hodí, ak nemáte dostatok miesta nad oknom.

Ďalej žalúzie delíme na priznané a žalúzie s purenitovým boxom. Priznané sa montujú na hotovú fasádu a majú viditeľný krycí plech, kdežto žalúzie s purenitovým boxom sa zapravujú do fasády. Viac o vonkajších žalúziách sa môžete dočítať v našom e-booku, ktorý je zdarma k stiahnutiu.

vonkajšie žalúzie na dome

A aké sú teda výhody vonkajších žalúzií?

Ako veľké plus vidíme možnosť plynulej regulácie svetla vchádzajúceho do interiéru. Lamely žalúzií môžete nakláňať podľa potreby a docieliť tak ľahkého zatienenia, aj úplného zatemnenia. S vonkajšími žalúziami tiež ušetríte v lete za klimatizáciu, pretože chránia okná pred prehrievaním z vonkajšej strany. Zároveň môžete na žalúzie pozerať ako na bezpečnostný prvok, pretože je vďaka nim sťažený prístup k oknám a môžu tak odradiť prípadných zlodejov.

Žalúzie majú nepatrne vyššiu obstarávaciu cenu oproti vonkajším roletám, ale majú zasa väčšie možnosti pri voľbe rozmerov a farieb líšt a lamiel.

 

Ponuka exteriérových žalúzií

 

Vonkajšie rolety

V ponuke vonkajších roliet nájdete v súčasnosti roletu Vivera Al. Roleta sa montuje na hotovú fasádu a návin kryje viditeľný krycí box. Rovnako ako pri žalúziách je veľkou výhodou roliet odclonenie slnečných lúčov ešte v exteriéri. V miestnostiach zatemnených roletami tak je poznateľne nižšia teplota v lete. Ďalej je skvelá možnosť plného zatemnenia interiéru, čo oceníte predovšetkým v miestnostiach, kde sa spí. Vonkajšie rolety fungujú taktiež ako bezpečnostný prvok a znižujú hluk z vonku.

exteriérové rolety

Rolety si môžete vybrať s jedným z dvoch typov krycích boxov. Na dopyt možno pridať aj integrovanú sieť proti hmyzu.

 

Ponuka vonkajších roliet

 

Porovnanie žalúzií a roliet

Každý tento druh vonkajšieho tienenia má svoje plusy aj mínusy a konečné rozhodnutie je na preferenciách každého zvlášť. Základné porovnanie oboch druhov sme pridali do tabuľky:

 

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie rolety

Maximálne rozmery

šírka až 6000 mm, výška až 4000 mm

šírka až 2700 mm, výška až 4400 mm

Ovládanie

ovládanie manuálne alebo motorické

ovládanie manuálne alebo motorické

Montáž

možnosť montáže v rôznych fázach stavby

montáž na fasádu

Výber z viacero typov/tvarov lamiel

Výber farieb

20 farieb lamiel a líšt

12 farieb lamiel, 11 farieb boxu a líšt

Ľahká údržba

Odolnosť proti poveternostným podmienkam

Možnosť plynulej regulácie svetla

✖ (iba sťahovaním a vyťahovaním rolety)

Plne zatemňujúca

Úspora energií na klimatizácii

Zníženie hluku z exteriéri

Čiastočný bezpečnostný prvok

 

Ponuka vonkajšieho tienenia

 

Veríme, že vám náš článok pomôže v rozhodovaní sa pri výbere správneho typu vonkajšieho tienenia pre váš byt či dom.


Petra Šenková




Žalúzie deň a noc

Názov žalúzie deň a noc sa síce veľa používa, ale nejedná sa o správne označenie. Aj napriek pruhovemu dizajnu, vďaka ktorému tienenie naozaj pripomína žalúzie, sa typovo jedná o rolety. 

Netypické vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie sú elegantné, ľahko sa udržujú a naviac sa hodia nielen pre väčšie presklené plochy, ale aj pre plochy atypické. Ak vám tento typ tienenia páči, môžete si ho nechať v podstate pre akékoľvek okno.

Sú vonkajšie žalúzie dostatočne odolné proti poveternostným vplyvom?

Všetky časti vonkajších žalúzií sú vyrobené z materiálov určených do vonkajších podmienok. Jednotlivé komponenty sú testované na extrémne poveternostné vplyvy.

Tepelná stabilita budov - tieniaca technika (1. diel)

Pripravili sme pre vás sériu článkov, v ktorých sa pán Ing. arch. Petr Brandejský zameria na informácie ohľadom tepelnej stability budov. Dozviete sa rozdelenie štandardu budov, tipy pre zlepšenie tepelnej stability u novostavieb i starších domov a množstvo ďalšieho. Pusťme sa do toho.