zavrieť
môžete začať písať
výsledky hľadania tu

Tepelná stabilita budov – tienenie a orientácia stavby (3. diel)

A je tu ďalší diel zo seriálu o tepelnej a svetelnej stabilite budov od pána Ing. arch. Petra Brandejského. Tentoraz zameraný na tienenie a orientáciu stavby. Tak sa pustite do čítania...

 

Valeriu Butulescu: „Aj výrobca tieňov potrebuje svetlo."

Tienenie a orientácia budov voči svetovým stranám sú dva neoddeliteľné atribúty prakticky akejkoľvek stavby. Pri pôvodných stavbách, ktoré svojím riešením, starými technológiami a nedostatočným a neekonomickým riešením obálky domu, si môžeme tieniacou technikou túto bilanciu čiastkovým spôsobom vylepšiť. Avšak zázraky sa nedejú ani tu. Ak vezmeme za základ stavbu typu pasívneho domu, budeme aj tu hojne využívať sofistikovanú tieniacu techniku.

Trochu vyvrátim drobný mýtus, ktorý je trochu zavádzajúci. Výraz "pasívne domy" nevychádza z myšlienky pasivity strán nízkej mernej spotreby tepla na vykurovanie za rok. Tento atribút tam naozaj existuje, ale názov pasívny dom vychádza z princípov pasívnych tepelných ziskov. Sú to vonkajšie zisky od slnečného žiarenia dopadajúceho oknami. Tie sú doplnené ziskami vnútornými, čo je teplo vytvárané ľuďmi, technikou a spotrebičmi. Vďaka veľmi kvalitnej izolácii a ďalším opatreniam zisky neunikajú, a po väčšinu roka si s nimi vystačíme pre vyváženú tepelnú bilanciu. To všetko povyšuje kvalitu bývania na druhú a umožňuje zdravé, ekonomické, ekologické a sebestačné bývanie. Vaša predvídavosť a prezieravosť je tu na mieste.

Nie je to teplo generované vnútornými ziskami nadsadené?

Pre komplexnejšie povedomie si doplníme nasledujúci dielik skladačky. Teplotný výkon vo wattoch sa pohybuje u človeka od režimu spánku po športový výkon od 100 W do 2 200 W. Výkon dvoch ľudí pri domácom upratovaní je 400 W. Tých spomínaných 2 200 W nájdete u varnej kanvice v chode. Zdroj o 1 400 W stačí na vyhriatie domu pri okolitej teplote okolo 5 °C. Päť tanečných párov na večierku, čo býva väčšinou 10 ľudí, generuje asi 3 000 W. 50 ľudí pohromade dokáže zastúpiť kachle o výkone 5 kilowattov. Obchodné domy, firmy plné zamestnancov, počítačov, rôzne serverovne treba často viac chladiť ako vykurovať.

No, a teraz stačí dokázať s tým pracovať. Úspora vynaloženej energie na vykurovanie pasívneho domu, oproti klasickému pôvodnému domu, je približne 70 – 90 %. V prostredí pasívneho štandardu sú toto všetko veľmi vítané benefity daného riešenia.

Čo je teda základ pre tento spôsob bývania?

V kocke to sú:

  • orientácia miestností voči svetovým stranám
  • kvalitná izolácia stien a strechy
  • kvalitné výplne otvorov - okná a dvere vrátane rámov a zasklenia
  • neprievzdušnosť a vzduchotesnosť celého objektu
  • účinné vetranie s rekuperáciou.

Prečo tieniť a čo máme k dispozícii...

Prečo tieniť už na nás vyčnieva z úvodnej stati. No, a kde tieniť? Časť týchto požiadaviek splníme tým, že stavba bude správne orientovaná voči svetovým stranám. Zaujíma nás časový úsek dostatočného osvetlenia a slnečných lúčov v letných a zimných mesiacoch, vo vzťahu k jednotlivým miestnostiam - funkciám domu a bytu.

Optimálne riešenie bývania z pohľadu svetelnej, zároveň aj tepelnej pohody:

  • súvislý, minimálne členitý tvar stavby
  • najväčšie plochy okien na juh, prípadne na juhovýchod alebo juhozápad, najmenšie na severnej strane
  • solárne zisky neznižované zatienením okolitou zástavbou, terénom či nevhodne umiestnenou pergolou
  • vhodné letné tienenie proti prehrievaniu interiéru miestností umiestnené s ohľadom na svetové strany.

Tieto kritériá určujú ďalšie súvislosti. V segmente juhozápadnom až severozápadnom, rovnako ako v segmente juhovýchodnom až severovýchodnom, je dobré pracovať so vzrastlou a strednou zeleňou pre prirodzené zatienenie proti nízkemu slnku. Južná fasáda by mala byť bez pritienenia. Vzťah domu a miestností k svetovým stranám, k slnku, má úzku súvislosť s mierou a kvalitou denného osvetlenia. Tak kompas do ruky a ideme...

 

Citáty - http://www.citaty.net

Fotografie a grafika - autor

Ing. arch. Petr Brandejský

 

Ďalší diel, ktorý uzavrie túto skvelú sériu článkov od pána inžiniera architekta Petra Brandejského, vyjde 23. júna 2020.

Ďalšie články v sérii:

Tepelná stabilita budov – tieniaca technika (1. diel)

Tepelná stabilita budov – tieniaca technika (2. diel)

 




Objednajte si pergolu ARTOSI a získajte k nej screenovú roletu zadarmo

Tak toto je úplná bomba. Spustili sme akciu k bioklimatickým pergolám. Predstavte si to pohodlie pod pergolou s naklápacími lamelami, ako sedíte v kresle, čítate si knihu a užívate si blaženú chvíľu... A predstavte si, že keď slnko zostúpi nižšie, stlačením jediného tlačidla stiahnete screenové rolety na bokoch pergoly a relaxujete ďalej... A teraz si predstavte, že za screenové rolety ušetríte, pretože každú druhú roletu ZADARMO - to je predsa super predstava.

 

 

Purenitové boxy - najideálnejší variant pre podomietkové prevedenie vonkajších žalúzií

Najideálnejšou možnosťou pre podomietkové prevedenie vonkajších žalúzií je montáž do podomietkových purenitových boxov. Vďaka použitému materiálu purenitu a PIR izolácie sú vhodným riešením aj pre pasívne domy.

Jarná starostlivosť o exteriérovú tieniacu techniku

S končiacim studeným počasím nastáva čas pravidelného jarného upratovania, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj upratovanie záhrady a okolia domu. A pretože je jar svojimi teplotami ideálnym obdobím pre umývanie okien, mali by sme sa spolu s nimi zamerať i na čistenie a pravidelnú údržbu tieniacej techniky. V dnešnom článku sa zameriame na starostlivosť o exteriérovú tieniacu techniku a siete proti hmyzu.

Meníme vizuálnu identitu, kvalita zostáva

V roku 2021 boli 3 obchodné značky. Aby v tom bolo jasno, vznikla jedna identita.