zavrieť
môžete začať písať
výsledky hľadania tu

Tepelná stabilita budov - tieniaca technika (1. diel)

Pripravili sme pre vás sériu článkov, v ktorých sa pán Ing. arch. Petr Brandejský zameria na informácie ohľadom tepelnej stability budov. Dozviete sa rozdelenie štandardu budov, tipy pre zlepšenie tepelnej stability u novostavieb i starších domov a množstvo ďalšieho. Pusťme sa do toho.

Michel De Montaigne: "V dialógu je zhoda tým najnudnejším činiteľom."

Viete, čo znamená slovo konsenzus? Nehláste sa všetci. Toto dnes už zaužívané slovo pochádza z latinského consensus - cítiť spoločne. Je to zhoda, súhlas či spoločné stanovisko. Vynecháme konsenzus v politike a ľudských vzťahoch. Ten konsenzus by som chcel nájsť ako súčasť kvality bývania, ako neoddeliteľnú súčasť architektúry, technického a technologického riešenia stavby. Tu mám na mysli konsenzus, ktorý nám dopomôže k tepelnej pohode a požadovanej miere denného svetla.

Tú snahu o zhodu a vyváženosť hľadáme vo vašom bývaní na každom kroku. Potrebné a žiadané teplotné zisky v studených mesiacoch potrebujete zladiť s prehrievaním častí domu v letných mesiacoch, po ktorom netúžime. Požiadavky na maximálne denné svetlo je potrebné zladiť s agresívnym ostrým svetlom, s oslnením alebo nevhodnými slnečnými lúčmi od nízkeho slnka ráno, večer alebo v zimných mesiacoch. Reguláciu tepla od slnečných lúčov tienením treba zladiť s mierou kvalitného denného svetla. A týmto spôsobom môžeme postupne konfrontovať všetky pre a proti v našom životnom prostredí. Tieto požiadavky si často nevhodne konkurujú alebo rovno odporujú, preto hľadáme ten vytúžený konsenzus.

Hľadáme základy konzistentného riešenia, ktoré umožnia vášmu bývaniu štandard pre kvalitný zdravý život.

Obrázok: Schéma princípu pasívneho domu

Budeme riešiť dosiahnutie svetelnej a tepelnej stability existujúceho bývania pomocou všetkých dostupných úprav a prvkov, ktoré nám potrebnú mieru stability zaistia. Neoddeliteľnou súčasťou denného svetla je teplo generované slnečnými lúčmi. Rovnakú šablónu použijeme pre novostavby, ale s vítaným bonusom možnosti vhodného umiestnenia stavby, účelného riešenia dispozície so všetkým ostatným, čo zaistí dnešný požadovaný štandard.

Pozor, nebudeme tu však teraz riešiť technológie, kúrenie, klimatizáciu, rekuperáciu, umelé osvetlenie a ďalšie nevyhnutnosti, ktoré pri stavbách riešia svojou činnosťou kvalitu vnútorného prostredia, kvalitu vzduchu, teplotné výkyvy aj nadbytok či nedostatok denného svetla.

Tak o čom to teda budeme hovoriť? Sme konečne u merita veci, budeme hovoriť o úplne jednoduchom a „zdanlivo banálnom" systéme. Je to systém tienenia či pritienenia, regulácie svetla i tepla, ich odrazenie alebo nasmerovanie. Spojenie „zdanlivo banálne" značí jednoduchosť riešenia, to však môže byť aj nesmierne sofistikované. Tieto prvky je nevyhnutné vložiť do kontextu komplexného štandardu a typu bývania. Z toho vyplynie jeho typ, spôsob umiestnenia, množstvo užitých prvkov aj ich kvalita. Technické a technologické riešenie je veľmi pestré, rôznorodé a toto rozpätie pochopiteľne zodpovedá požadovanej kvalite, možnostiam riešenia i cene. Niečo je nevyhnutnosťou riešenia a časť umožňuje napríklad pohodlnejšie a komfortnejšie používanie a manipuláciu. Inými slovami žalúzie môžem sťahovať ručne alebo môžu byť napríklad riadené snímačmi s motorovým pohonom. Rovnako tak môžu byť súčasťou riešenia Smart Home, Smart Building až po Internet on Things (IoT). Opäť tu platí okrídlené: „Každému jeho nebe“ - lepšie jeho tieniace prvky.

Autor: Ing. arch. Petr Brandejský
Grafika: Ing. arch. Petr Brandejský

 

Na pokračovanie sa môžete tešiť v nasledujúcom diele.

 

 




Drevené žalúzie alebo hliníkové žalúzie v imitácii dreva?

Páčia sa Vám krásne drevené žalúzie? V tomto článku Vám chceme poradiť v prípade, že hľadáte drevené tienenie. Máte v podstate 2 možnosti. 

Ako vybrať látku pre screenové rolety?

Vybrať si látku je ďalší z veľmi náročných krokov. Určite máte predstavu, či chcete rolety na tienenie, alebo napríklad zatemňovanie, rovnako tak či chcete svetlé alebo tmavé. Ale vybrať si potom jednu konkrétnu zo vzorkovníka už býva často oriešok. Preto sa poďme pozrieť, čo vám hodnoty a označenia jednotlivých látok určujú.

Potrebujete niečo schovať alebo oddeliť? Vsaďte na modernú japonskú stenu

Každý z nás občas vo svojom byte rieši, ako čo najefektívnejšie oddeliť alebo predĺžiť veľké miestnosti, prípadne ako zakryť kúty, do ktorých nechcete aby bolo vidieť. Ako to vyriešiť, ak sa jedná o prechodnú dobu? Čo ak stavba priečky sa nakoniec ukáže ako zbytočná, alebo si to v prenajatom byte nemôžete dovoliť? Potom vsaďte na japonskú stenu.

Slnko, dážď, vietor aj súkromie - s tým všetkým si pergola ARTOSI vie poradiť

Pergola nemusí byť len obyčajný prístrešok na vašej terase alebo záhrade. Pri výbere správneho typu to bude vaše obľúbené miesto pre trávenie času s rodinou, s priateľmi aj osamote.