zavrieť
môžete začať písať
výsledky hľadania tu

Vonkajšie žalúzie – investícia, ktorá sa 100% vyplatí

Premýšľate nad nákupom predokenných žalúzií, ale neustále váhate? Stojí tento výdavok za to, nie sú to len vyhodené peniaze? Nesplnia rovnaký účel aj obyčajné horizontálne žalúzie? Alebo sa len nevyznáte v typoch a potrebujete si ujasniť ešte pár dodatočných informácií? Potom sme tu pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete všetko dôležité. Začnime tým, čo od vonkajších žalúzií môžete očakávať.

Výhody vonkajších žalúzií

 • Efektívny tieniaci prvok – vonkajšie žalúzie sú vďaka tvarom lamiel a ich domykaniu spoľahlivou tieniacou technikou, vďaka ktorej dosiahnete v miestnosti optimálne zatienenie. Svoju úlohu v tom tiež hrá presah lamiel a vodiacich líšt cez celú svetlosť okenného rámu, kedy v uzavretom stave neprechádza svetlo zvonku ani po okrajoch sklenených plôch okien - ako je tomu u interiérových tieniacich prvkov, ako sú horizontálne žalúzie, plissé a ďalšie. Pri typoch Zetta a Setta (popísané nižšie) dochádza v uzavretom stave k vytvoreniu dokonale celostnej, svetlu nepriestupnej, plochy. Okrem úplného zatemnenia je možnosť jednoduchej regulácie dopadu svetla vďaka variabilite nastavenia hliníkových lamiel. V miestnosti tak môžete mať úplnú tmu, mierne šero, príjemný tieň, alebo plné svetlo pri vytiahnutí žalúzie.

 • Úspora energií na vykurovanie – nepatrne vyššie obstarávacie náklady (napríklad v porovnaní s vnútornou tieniacou technikou) sa vám vrátia nielen v získanej komfortnej klíme v domácnosti, ale aj finančne. Vonkajšie žalúzie majú lamely vyrobené z hliníka, ktorý na rozdiel od iných materiálov teplo nepohlcuje, ale spoľahlivo odráža. Teplé slnečné lúče teda neprestúpia až na okennú tabuľu a nedochádza tak k prehrievaniu interiéru. Inými slovami sa jedná o prirodzenú klimatizáciu. Vďaka tomu môžete na južnej alebo východnej strane domu znížiť teplotu cca o 6 - 9 °C. Rovnako je to aj opačne, v chladných mesiacoch, kedy nedochádza k zbytočnému úniku tepla. Ušetríte teda na nákladoch ako na klimatizáciu v lete, tak aj na vykurovanie v zime. Investovať do nehnuteľností sa oplatí.
 • Snížení hluku z exteriéru – predokenné žalúzie vám doprajú okrem iného aj väčší kľud doma. Hoci sa to často nezdá, zvonku prichádza široké spektrum zvukov - časť z nich sme schopní nevnímať a neruší nás, časť nám môže znepríjemňovať spánok, alebo napríklad pokojné posedenie s priateľmi pri poháriku vína. Uzatvorením lamiel žalúzie tak odcloníte alebo aspoň stlmíte hluk z exteriéru. Aj v tomto prípade sú lepšie žalúzie Zetta alebo Setta s vlisovanou gumou po celej dĺžke lamiel, vďaka ktorej je žalúzia v uzavretom stave kompaktnejšia a teda prepustí ešte menej.

 • Odolnosť proti poveternostným podmienkam – predokenné žalúzie sú vďaka bočným vodiacim lištám veľmi stabilné i pri nepriaznivom veternom počasí.

 • Dlhá životnosť – na výrobu vonkajších žalúzií sú použité materiály, ktoré nepodliehajú poveternostným vplyvom, vlhkosti, ani zmenám teplôt a iným. Lamely žalúzií sú vyrobené z vysoko kvalitného hliníka, ktorý vďaka nástreku nekoroduje, nepohlcuje teplo, tvarovo ani farebne sa nemení. Nie je teda potrebné žiadne obnovovanie, žiadna výmena po pár rokoch. Jednoduchá je aj údržba, ktorú ľahko vyriešite handričkou a mydlovou vodou, alebo pod jemným tlakom s vapkou.

 • Ochrana súkromia – predokenné žalúzie tiež môžu uchrániť vaše súkromie. Na rozdiel od iných typov tieniacich prvkov nimi neprechádza svetlo a nikto zvonku teda neuvidí ani siluety ako napríklad cez závesy alebo látkové rolety.

 • Bezpečnostná funkcia – po prvé môžete odradiť zlodeja už len sťaženým prístupom k oknu/dverám, ak máte namontované a stiahnuté vonkajšie žalúzie. Po druhé je v dnešnej dobe inteligentných technológií už možnosť aj automatického riadenia tieniacej techniky, čo prináša benefit predovšetkým v čase našej neprítomnosti. Žalúzie sa môžu podľa individuálneho nastavenia naklápať a vyťahovať/sťahovať a nikto tak nemusí poznať, že si v medzičase užívate na dovolenke.

 • Designový prvok fasády – v dnešnej dobe sa okrem funkčnosti veľmi dbá aj na vzhľad. A to platí aj u exteriérovej tieniacej techniky. Vonkajšie žalúzie sú v mnohých prípadoch práve tým výrazným architektonickým prvkom, ktorý stavbe dodá na jedinečnosti.
 • Viac typov, viac možností montáže – pre nákup predokennej tieniacej techniky sa môžete rozhodnúť kedykoľvek. Môžete ešte len plánovať stavbu, môžete mať už postavené, ale nedokončené, alebo bývať už v hotovom - montáž vonkajších žalúzií je totiž podľa typu možná na hrubú stavbu pred zateplením, alebo dodatočne po dokončení fasády a v prípade samonosnej žalúzie aj bez nutnosti zásahu do zateplenia.

 • Jednoduchosť ovládania – žalúzie je možné u niektorých typov ovládať manuálne kľukou, pri všetkých je možnosť pohodlného motorického ovládania. V prípade motorického môžete tienenie ovládať vypínačom, ovládačom napríklad z gauča či postele, alebo aplikáciou na telefóne/tablete odkiaľkoľvek aj na diaľku.


Aké typy žalúzií máme v ponuke?

Priznaná vonkajšia žalúzia

Ide o najlacnejší variant vonkajších žalúzií, ktorý je vhodný aj pre dodatočnú montáž v čase, keď je hotová fasáda domu. Žalúzia je v tomto prevedení výrazným prvkom, pretože je celá, vrátane krycieho boxu, viditeľná zvonku = priznaná. Horný nosič žalúzie s krycím plechom sa montuje na strop, alebo do rámu okna a následne sa lamely stabilizujú po bokoch vodiacimi lištami.

Pri tomto prevedení predokenných žalúzií je možnosť výberu z ovládania manuálneho alebo motorického. V prípade manuálneho ide o väčší zásah do okenného rámu, kedy je potrebné prevŕtať otvor pre kľuku do interiéru, pričom priestor na priechod kľuky z exteriéru do interiéru okolo pántu musí byť viac ako 3 x 5 cm. U motorického ovládania je zásah do okna menší a môžete si naviac vybrať z troch variantov - ovládanie žalúzie vypínačom, diaľkovým ovládačom, alebo pomocou aplikácie z telefónu či tabletu.

Čo sa týka typov žalúzií, tak v priznanom prevedení ponúkame 4 druhy, a to v závislosti na tvaru lamiel.

Podrobnejší popis jednotlivých druhov nájdete v kategórii Priznaná vonkajšia žalúzia.

  

Vonkajšie žalúzie s purenitovým boxom a purenitové boxy

Ideálne podomietkové riešenie exteriérových žalúzií je montáž do podomietkových boxov z materiálu Purenit. Boxy sa montujú pred okno do priestoru kontaktného zatepľovacieho systému a vďaka použitým materiálom (purenit a PIR izolácia) vytvára vhodné riešenie aj pre pasívne domy. Purenit zaisťuje boxu pevnosť, stálosť voči vlhkosti a stavebnú chémiu. PIR izolácia umiestnená smerom k budove zaisťuje náležitú tepelnú izoláciu. Hrúbku izolačnej PIR dosky si môžeme upravovať podľa potreby alebo možnosti stavby. Mnohí ocenia rýchlosť montáže a jej kompletnosť. Boxy sú stále, nedilatujú a fasáda sa dá po vhodnej penetrácii naťahovať priamo na prednú stranu boxu. Tým samozrejme umožňujú využiť maximálny priestor pre izoláciu prekladu a efektívneho vyriešenia najpálčivejšieho miesta v problematike podomietkovej montáže žalúzií.

Ovládanie pri vonkajšej žalúzii s purenitovým boxom je na objednanie len motorické. Na výber máte možnosť hriadeľového motora na vypínač alebo motora io na diaľkový ovládač.

Vonkajšie žalúzie s purenitovými boxami nájdete v troch typoch, a to podľa tvaru lamiel:

 • Vonkajšia žalúzia Cetta s purenitovým boxom – lamely v tvare „C“
 • Vonkajšia žalúzia Zetta s purenitovým boxom – lamely v tvare „Z“
 • Vonkajšia žalúzia Setta s purenitovým boxom – lamely v tvare „S“.

Purenitové boxy nájdete pre tri typy, a to podľa plánovaného tvaru lamiel:

 • Purenitový box vrátane ostenia pre žalúziu Cetta – pro lamely v tvare „C“
 • Purenitový box vrátane ostenia pre žalúziu Zetta – pro lamely v tvare „Z“
 • Purenitový box vrátane ostenia pre žalúziu Setta – pro lamely v tvare „S“.

Viac k jednotlivým druhom nájdete v kategórii Vonkajšie žalúzie s purenitovým boxom alebo
v kategórii Purenitový box s PIR izoláciou pre exteriérové žalúzie.

 

Prehľadné porovnanie všetkých prevedení

Prezrite si jednoduchý tabuľkový prehľad jednotlivých prevedení predokenných žalúzií.

 

Priznaná vonkajšia žalúzia

Vonkajšie žalúzie s purenitovým boxom,

Purenitové boxy 

Charakteristika

najlacnejší variant vonkajšíích žalúzií

najlepšie izolačné vlastnosti, vhodné do pasívnych domov

Montáž

vhodné pre dodatočnú montáž v prípade hotovej fasády domu

montáž pred okno do priestoru kontaktného zatepľovacieho systému

Uchytenie

do stropu alebo

na rám okna

do ostenia

Typy žalúzií podľa

tvaru lamiel

Cetta Flexi, Cetta,

Zetta, Setta

Cetta, Zetta, Setta

Ovládanie žalúzie

manuálne alebo motorické

motorické

Možnosť integrovanej siete proti hmyzu

nie

nie


 

Základné porovnanie typov žalúzií

V tabuľke nižšie nájdete základné znaky jednotlivých typov vonkajších žalúzií.

 

Cetta Flexi

Cetta

Zetta

Setta

 

 

 

 

 

Charakteristický rys

nízka výška nábalu vďaka lamelám bez pozdĺžneho záhybu

lamely v tvare písmena "C"

lamely v tvare písmena "Z", vlisovaná guma po celej dĺžke lamiel (zvýšenie termoregulačného efektu, znížená hlučnosť žalúzie)

lamely v tvare písmena "S", vlisovaná guma po celej dĺžke lamiel (zvýšenie termoregulačného efektu, znížená hlučnosť žalúzie)

Veľkosť lamiel

 C60

C65 a C80

Z70 a Z90

S65 a S90

Stupeň zatienenia

stredne vysoký

stredne vysoký

vysoký

vysoký

Farebné prevedenie lamiel

RAL

RAL

RAL

RAL

Farebné prevedenie líšt (prípadne krycieho plechu)

RAL

RAL

RAL

RAL

 

A v akých farbách si žalúzie môžete vyberať?