zavrieť
môžete začať písať
výsledky hľadania tu

S pergolou ARTOSI máte kontrolu nad svetlom aj v dome

V posledných rokoch sa bioklimatické pergoly stali veľmi obľúbenými. Mnoho ľudí však stále váha nad otázkou, či táto konštrukcia nezatieni priľahlé obývacie priestory. Odpoveď je jasná – s bioklimatickou pergolou máte plnú kontrolu nad tým, koľko svetla do vášho domu necháte prenikať.

Farba lamelovej strechy hrá prim

Môže sa to zdať ako drobnosť, ale pre tieto prípady našim zákazníkom odporúčame výber zo svetlých farieb RAL pre strechu. Už len toto vedie k výrazne presvetlenejšiemu priestoru pod pergolou, aj v zatiahnutom stave lamel. Zatienenie ako také sa nemení, pergola pred slnkom chráni vždy rovnako. Mení sa iba „zotmenie“ priestoru.

Naklápacie lamely umožňujú reguláciu svetla

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre bioklimatickú pergolu, sú jej naklápacie lamely. Lamely možno pootočiť podľa potreby (v rozmedzí 0°-130°), takže môžete voliť medzi úplným zatienením a prechodom slnečného svetla. Ak máte obavy z toho, že by pergola mohla zatieniť priľahlé obývacie priestory, môžete lamely jednoducho nakloniť tak, aby do nich svetlo prenikalo.

Lamelová strecha

Odraz svetla môže naopak prisvetliť vaše miestnosti

Vďaka odrazu svetla od pootočených lamel môže dôjsť k tomu, že vaše miestnosti budú dokonca viac osvetlené, než keby pergola vôbec neexistovala.

Bežná prax s fungovaním pergoly ARTOSI

Od našich zákazníkov aj z vlastných skúseností vieme, ako prebieha bežné využívanie pergoly. Vezmime za príklad pergolu ARTOSI aj so screenovými roletami.

  • Večer sa zatiahnu lamely aj stiahnu dole screenové rolety. Tým je získané súkromie pod pergolou a zároveň aj pre priľahlé miestnosti v dome.
  • Ráno sa naopak lamely roztvoria a screeny vytiahnu, takže je aj priestor pod pergolou krásne presvetlený.

Uzavretý priestor pod pergolou

Výhody bioklimatickej pergoly oproti iným riešeniam

Ak by ste sa rozhodli pre pergolu bez pevnej strechy (napríklad drevené konštrukcie), môže vám chýbať ochrana pred dažďom či ostrým slnkom. Sklenené alebo polycarbonátové strechy pergoly môžu síce vyzerať esteticky, ale dochádza u nich k prehrievaniu priestoru. Navyše, ak potrebujete zatienenie, musíte často investovať do dodatočných screenových roliet nad plochu strechy. Trapezová strecha môže síce poskytnúť tieň, ale odoberá možnosť regulácie svetla, čo môže viesť k nežiaducemu zatieneniu priľahlých miestností.

Flexibilita a multifunkčnosť naklápacej strechy

Bioklimatická pergola sa neobmedzuje iba na reguláciu svetla. Máte tiež možnosť ovplyvniť, koľko vzduchu prechádza vašou terasou, čo je ideálne pre vetranie v teplých letných dňoch. A keď príde nečakaná letná búrka? S bioklimatickou pergolou môžete strechu rýchlo zatiahnuť a ochrániť tak pred kvapkami priestor pod ňou.

Záverom

Ak uvažujete o investícii do pergoly a máte obavy z možného zatienenia vašich obývacích priestorov, bioklimatická pergola je bezpochyby skvelou voľbou. Ponúka nielen možnosť regulácie svetla, ale aj estetický a moderný vzhľad, a zároveň prináša radu ďalších výhod, ktoré iné typy pergol nemôžu ponúknuť.


Petra Šenková
Aké vonkajšie rolety si mám vybrať? Plastové alebo hliníkové?

Iste si túto otázku pri výbere vonkajších (predokenných) roliet tiež pokladáte. Poďme sa spoločne pozrieť, aké sú rozdiely medzi plastovými a hliníkovými roletami.

Buďte pánmi dňa a noci - kúpte si duoroletu

Látkové duorolety sú nielen veľmi efektívne, ale tiež dokonale praktické. Vďaka duoreletám doslova ovládnete deň i noc.

Ako sa udržuje vonkajšia markíza?

V dnešnej dobe už v podstate nijako. Vonkajšia markíza sa skladá z niekoľkých častí. Celohliníková odľahčená konštrukcia, látka a väčšinou motor alebo kľučka.

Japonské posuvné steny

Japonské posuvné steny predstavujú nielen originálny prvok, ktorý dodá interiéru elegantný atmosféru, ale tiež majú všestranné využitie. Môžete ich použiť namiesto záclon do väčších okien, ale tiež je premeniť vo stenu pre zakrytie skríň.