zavrieť
môžete začať písať
výsledky hľadania tu

Ako vybrať tieniacu techniku? 1. diel

Mnoho z nás pocíti s prvými jarnými lúčami slnka potrebu zaobstarať si tienenie. Nie vždy však býva výber dostatočne premyslený a my sme potom z fungovania tieniacej techniky skôr v rozpakoch. Poďme si povedať, ako postupovať, aby sme nespokojnosti predišli.

Ak si vyberáme tieniacu techniku, mali by sme si najskôr odpovedať na 3 základné otázky - PREČO si tieniacu techniku kupujeme? KAM chceme tieniacu techniku umiestniť? ČO od tienenia požadujeme?


PREČO si tieniacu techniku kupujeme?

  • Chceme si zachovať súkromie.
  • Okná máme na južnú stranu a slnko nám takmer celý deň svieti do interiéru.
  • Prajeme si mať čo najlepšie izolovaný dom – dbáme predovšetkým na únik tepla v priebehu zimy.
  • Prajeme si mať čo najlepšie izolovaný dom – dbáme predovšetkým na nechcené prehrievanie interiéru v priebehu letných mesiacov.
  • Ruší nás pouličné osvetlenie.
  • Chceme minimalizovať hluk prichádzajúci zvonku.
  • Chceme ochrániť nehnuteľnosť pred vlúpaním.

Mnoho zákazníkov zaobstaráva tieniacu techniku z viac ako jedného dôvodu.


KAM chceme tieniacu techniku umiestniť?

Nie všetky druhy tieniacej techniky sú vhodné do všetkých priestorov domu či bytu. Odlišné požiadavky kladie na tienenie umiestnenie v spálni či detskej izbičke, kde očakávame predovšetkým buď úplné zatemnenie alebo izoláciu proti hluku. Oproti tomu v kuchyni či kúpeľni chceme umiestniť tienenie vhodné do vlhkého prostredia a zaistiť si skôr súkromie, ale s prienikom prirodzeného svetla. Rovnako tak terasa, balkón či pergola vyžadujú špeciálny prístup k zatieneniu.


ČO od tienenia požadujeme?

Posledným krokom je definovanie nášho očakávania ohľadom fungovania tienenia.

  • Chceme tienenie ovládať ručne.
  • Chceme motorové ovládanie tieniacej techniky.
  • Chceme ovládať tienenie pomocou solárnej energie.
  • Chceme interiér úplne zatemniť.
  • Chceme regulovať množstvo slnečného svitu vchádzajucého do interiéru.
  • Chceme tienenie s montážou bez nutnosti vŕtania.
  • Chceme, aby sa tienenie stalo designovým prvkom interiéru.

Pokiaľ si odpovieme na tieto základné otázky a definujeme naše potreby a priania, predídeme tak sklamaniu a budeme o krok bližšie k vysnívanej tieniacej technike. Nabudúce si povieme o základnom rozdelení tieniacej techniky, výhodách a nevýhodách techniky interiérovej.


Petra Šenková




Rolety vs. žalúzie - chcete v tom mať jasno?

Tiež si pletiete rolety a žalúzie? Pripadá vám, že je to jedno a to isté? Vysvetlíme Vám, aké typy roliet sú a aké sú ich výhody oproti klasickým žalúziám.

Krivý chod žalúzií alebo zlého naklápania lamiel? Poradíme, ako to vyriešiť

Pripravili sme pre vás ďalšie dva jednoduché postupy na opravu dvoch nejčastějších porúch interiérových žalúzií, krivého chodu a zlého naklápanie lamiel.Opravy nie sú zložité a nepotrebujete k nim žiadne špeciálne náradie. K oprave vám postačí vybavenie domácnosti.

Tepelná stabilita budov - tieniaca technika (1. diel)

Pripravili sme pre vás sériu článkov, v ktorých sa pán Ing. arch. Petr Brandejský zameria na informácie ohľadom tepelnej stability budov. Dozviete sa rozdelenie štandardu budov, tipy pre zlepšenie tepelnej stability u novostavieb i starších domov a množstvo ďalšieho. Pusťme sa do toho.

 

Moderné plastové palubovky alebo klasické drevené obklady?

Plastové palubovky sú modernou alternatívou ku klasickému prevedeniu z drevených obkladov. Využijete ich na fasádach domov, strešné podbitie alebo obloženie vikierov a obloženie schodov. V čom sú lepšie?